20 октября 2019
BLOGNEWS — мнения и события

Історія грошей

Як з'явилися і якими вони були - перші гроші? Скільки коштував перший рубль і звідки походить назва російської валюти?


«Гроші - це свобода, викувана із золота», - сказав Еріх Марія Ремарк в першій половині минулого століття. Що б там не говорили, а гроші були, є і залишаться «свободою» для кожної людини.

Адже ще кілька тисячоліть тому світ про гроші нічого не знав. Люди просто обмінювалися тим, що виробляли. Ковалі - наконечниками для стріл, ножами і сокирами, хлібороби - зерном, вином і маслом, скотарі - тваринами, шерстю, молоком і шкірою, воїни - захопленими в полон рабами.


До появи грошей люди обмінювалися в тому числі і шкурами вбитих тварин / © Flickr


Зрозуміло, такий обмін був вкрай незручний. Як поділити бика на глечики або мечі? Та й навіщо скотарю стільки мечів і глечиків, а гончару і ковалю - цілий бик відразу? Як дізнатися, що дорожче: одні штани, дві сокири або чотири глечика?

Найчастіше «грошима», звичайно, служили шкури, хутра та худоба. Але все це були надто великі «асигнації», вельми незручні, та й «швидкопсувні».

Потрібні були дрібні розмінні одиниці, що не зменшували б свою вартість, як би їх не ділили. Тому одними з перших грошей можна вважати раковини каурі, які добували в південних морях. Раковини просвердлювали і надягали на мотузочку, як намисто. Правда, собівартість таких «грошей» була дуже невеликою. За одного бика потрібно було відрахувати тисячі раковин. Так і виникли металеві гроші. Монети можна було карбувати будь-якої вартості: з міді - дешевше, зі срібла - подорожче, а з золота - найдорожчі.


Одними з найперших "грошових одиниць" в світі вважаються раковини каурі / © Flickr


Втім, і такий підхід виявився не таким вже зручним: металеві гроші важкі і займають багато місця, а ще їх непросто заховати, тому велика ймовірність крадіжки. Наші предки придумали наступне: золото передавали на зберігання в банк, а замість нього брали (наприклад, з собою в дорогу) паперові розписки, які засвідчували, що це золото у них є. Ці папірці і були першими на світлі паперовими грошима - на них було написано, якій кількості збереженого в банку золота вони рівні.


Лідійська монета, VI століття до н. е. / © Flickr

Рубль


На Русі, крім вищезазначених шкур, як гроші служили і соляні злитки, а вже потім злитки срібні. Версій походження самого слова «рубль» - безліч. Вони розходяться в деталях, але сходяться в одному: однокорінним «рублю» є дієслово «рубати». Етимологічний словник Макса Фасмера повідомляє, що спочатку слово «рубель» позначало обрубок, затичку, проте вже з 1316 року термін «рубль» зустрічається в письмових джерелах як «назва грошової одиниці <...> замість гривні (грошова і вагова одиниця Стародавньої Русі та деяких інших держав Східної Європи; перша вагова одиниця, що згадується в давньоруських літописах; походить від шийної прикраси «гривні», часто виготовлявся зі срібла або золота - NS) <...> яка в Новгороді важила в зливку 196 гр. <...> Від рубати, тобто "обрубок гривні" ».Монета номіналом "1 рубль" епохи Петра I / © Flickr


Існує, однак, і версія про те, що слово «рубель» є однокореневим зі словом «рупія» і походить від давньоіндійського rupiam, що означає «оброблене срібло».
Інші дослідники вважають, що рубль дорівнював не цілій гривні (близько 200 грамів срібла) і не її половині, а лише чверті. Так, наприклад, російський історик Іван Кондратьєв в своїй книзі «Сива старовина Москви» пише: «Рублі були частинами гривні або шматками срібла з карбами, що означали їх вагу. Кожна гривня поділялася на чотири частини; назва ж рубль походить від слова "рубати", тому що прут срібла в гривню вагою розрубують на чотири частини, які і називалися рублями ».

До 1534 року 1 московський рубль став дорівнювати 200 московським грошам або 100 новгородським грошам, які отримали назву «копійка». А ось перша рублева монета, де було позначено її гідність - «рубль», була викарбувана лише в 1654 році в ході грошової реформи царя Олексія Михайловича. Втім, в зверненні вона була не більше року, так як вміст срібла в монеті був меншим, ніж в ста копійках (фактично новий рубль дорівнював 64 копійкам). Карбування рублевих монет знову відновилося лише в 1704 році за Петра I і вже практично не переривалося до наших днів. Перші паперові рублі з'явилися в Росії в 1769 році. При цьому з 1769 по 1849 існувало два «види» паперових рублів, які відрізнялися за собівартістю: рублі сріблом і рублі асигнаціями. У 1897 році був введений золотий стандарт, і основною грошовою одиницею став золотий рубль (0,774235 грама золота). Цей стандарт існував до 1914 року.


1 рубль часів Миколи II / © Flickr


Після грошової реформи 1961 радянський рубль дорівнював 0,987412 грама золота, однак поміняти рублі на золото радянські громадяни, як відомо, не могли: золотий еквівалент використовувався при формуванні офіційних обмінних курсів для іноземних валют. А ось сьогодні золотого еквівалента рублю не має.


Радянський рубль 1938 года / © Flickr

21.06.2017

Похожие записи

Рост экономики побил рекорд за семь лет

Рост экономики побил рекорд за семь лет
Деньги

Рост ВВП ускорился до максимума за семь лет. Украина почти достигла уровня роста мировой экономики. Рост реального валового внутреннего продукта Украины в 2018 году ускорился до 3,3% с 2,5% в 2017 году и стал максимальным за последни...

Читать дальше

Работодателям-нарушителям доначислили 157 млн

Работодателям-нарушителям доначислили 157 млн
Деньги

ГФС провела проверки производственных и торговых помещений, нарушения выявлены почти в половине компаний. Государственная фискальная служба по итогам проверок в январе-феврале доначислила работодателям-нарушителям 157 млн ​​грн налог...

Читать дальше

Порошенко прокомментировал дело ПриватБанка

Порошенко прокомментировал дело ПриватБанка
Деньги

Президент связал решение суда с приближением второго тура выборов, назвав его "авантюрой". Решение суда о незаконности национализации ПриватБанка грозит Украине многомиллиардными убытками и дефолтом, считает президент Петр Порошенко....

Читать дальше

Не та зарядка. Xiaomi раскритиковала Lenovo за "обман" покупателей

Не та зарядка. Xiaomi раскритиковала Lenovo за
Технологии

Китайские производители Xiaomi и Lenovo часто критикуют друг друга, обращая внимание на недостатки гаджетов конкурента. Не стал исключением и смартфон Lenovo Z6 Pro. Выяснилось, что в комплекте к новинке идет быстрая зарядка не на 27 Вт, а лишь на 1...

Читать дальше