29 мая 2020
BLOGNEWS — мнения и события

Історія грошей

Як з'явилися і якими вони були - перші гроші? Скільки коштував перший рубль і звідки походить назва російської валюти?


«Гроші - це свобода, викувана із золота», - сказав Еріх Марія Ремарк в першій половині минулого століття. Що б там не говорили, а гроші були, є і залишаться «свободою» для кожної людини.

Адже ще кілька тисячоліть тому світ про гроші нічого не знав. Люди просто обмінювалися тим, що виробляли. Ковалі - наконечниками для стріл, ножами і сокирами, хлібороби - зерном, вином і маслом, скотарі - тваринами, шерстю, молоком і шкірою, воїни - захопленими в полон рабами.


До появи грошей люди обмінювалися в тому числі і шкурами вбитих тварин / © Flickr


Зрозуміло, такий обмін був вкрай незручний. Як поділити бика на глечики або мечі? Та й навіщо скотарю стільки мечів і глечиків, а гончару і ковалю - цілий бик відразу? Як дізнатися, що дорожче: одні штани, дві сокири або чотири глечика?

Найчастіше «грошима», звичайно, служили шкури, хутра та худоба. Але все це були надто великі «асигнації», вельми незручні, та й «швидкопсувні».

Потрібні були дрібні розмінні одиниці, що не зменшували б свою вартість, як би їх не ділили. Тому одними з перших грошей можна вважати раковини каурі, які добували в південних морях. Раковини просвердлювали і надягали на мотузочку, як намисто. Правда, собівартість таких «грошей» була дуже невеликою. За одного бика потрібно було відрахувати тисячі раковин. Так і виникли металеві гроші. Монети можна було карбувати будь-якої вартості: з міді - дешевше, зі срібла - подорожче, а з золота - найдорожчі.


Одними з найперших "грошових одиниць" в світі вважаються раковини каурі / © Flickr


Втім, і такий підхід виявився не таким вже зручним: металеві гроші важкі і займають багато місця, а ще їх непросто заховати, тому велика ймовірність крадіжки. Наші предки придумали наступне: золото передавали на зберігання в банк, а замість нього брали (наприклад, з собою в дорогу) паперові розписки, які засвідчували, що це золото у них є. Ці папірці і були першими на світлі паперовими грошима - на них було написано, якій кількості збереженого в банку золота вони рівні.


Лідійська монета, VI століття до н. е. / © Flickr

Рубль


На Русі, крім вищезазначених шкур, як гроші служили і соляні злитки, а вже потім злитки срібні. Версій походження самого слова «рубль» - безліч. Вони розходяться в деталях, але сходяться в одному: однокорінним «рублю» є дієслово «рубати». Етимологічний словник Макса Фасмера повідомляє, що спочатку слово «рубель» позначало обрубок, затичку, проте вже з 1316 року термін «рубль» зустрічається в письмових джерелах як «назва грошової одиниці <...> замість гривні (грошова і вагова одиниця Стародавньої Русі та деяких інших держав Східної Європи; перша вагова одиниця, що згадується в давньоруських літописах; походить від шийної прикраси «гривні», часто виготовлявся зі срібла або золота - NS) <...> яка в Новгороді важила в зливку 196 гр. <...> Від рубати, тобто "обрубок гривні" ».Монета номіналом "1 рубль" епохи Петра I / © Flickr


Існує, однак, і версія про те, що слово «рубель» є однокореневим зі словом «рупія» і походить від давньоіндійського rupiam, що означає «оброблене срібло».
Інші дослідники вважають, що рубль дорівнював не цілій гривні (близько 200 грамів срібла) і не її половині, а лише чверті. Так, наприклад, російський історик Іван Кондратьєв в своїй книзі «Сива старовина Москви» пише: «Рублі були частинами гривні або шматками срібла з карбами, що означали їх вагу. Кожна гривня поділялася на чотири частини; назва ж рубль походить від слова "рубати", тому що прут срібла в гривню вагою розрубують на чотири частини, які і називалися рублями ».

До 1534 року 1 московський рубль став дорівнювати 200 московським грошам або 100 новгородським грошам, які отримали назву «копійка». А ось перша рублева монета, де було позначено її гідність - «рубль», була викарбувана лише в 1654 році в ході грошової реформи царя Олексія Михайловича. Втім, в зверненні вона була не більше року, так як вміст срібла в монеті був меншим, ніж в ста копійках (фактично новий рубль дорівнював 64 копійкам). Карбування рублевих монет знову відновилося лише в 1704 році за Петра I і вже практично не переривалося до наших днів. Перші паперові рублі з'явилися в Росії в 1769 році. При цьому з 1769 по 1849 існувало два «види» паперових рублів, які відрізнялися за собівартістю: рублі сріблом і рублі асигнаціями. У 1897 році був введений золотий стандарт, і основною грошовою одиницею став золотий рубль (0,774235 грама золота). Цей стандарт існував до 1914 року.


1 рубль часів Миколи II / © Flickr


Після грошової реформи 1961 радянський рубль дорівнював 0,987412 грама золота, однак поміняти рублі на золото радянські громадяни, як відомо, не могли: золотий еквівалент використовувався при формуванні офіційних обмінних курсів для іноземних валют. А ось сьогодні золотого еквівалента рублю не має.


Радянський рубль 1938 года / © Flickr

21.06.2017

Похожие записи

Ученые имплантировали маленький человеческий мозг мыши

Ученые имплантировали маленький человеческий мозг мыши
Здоровье и красота

Имплантация органов и тканей – вещь в науке далеко не новая. Не первый день существуют и так называемые кортикальные наборы. Это искусственно выращенные мозговые клеточные органоиды, представляющие собой, по сути, «кусочек мозга в миниатюре». Их испо...

Читать дальше

Стало известно, сколько самый титулованный клуб Бельгии заплатил за украинца Макаренко

Стало известно, сколько самый титулованный клуб Бельгии заплатил за украинца Макаренко
Спорт

Украинский защитник "Кортрейка" Евгений Макаренко с нового сезона будет выступать за "Андерлехт". О трансфере было объявлено несколько дней назад. Как сообщает voetbalbelgie.be, полузащитник обошелся "Андерлехту" в 1,5 миллиона евро. Сообщатся, что ...

Читать дальше

Биологи научились сохранять мозг живым вне тела

Биологи научились сохранять мозг живым вне тела
Здоровье и красота

Многие ученые стараются придумать технологию, при которой мозг можно было бы сохранить отдельно от тела. Но если отбросить фантастические скетчи сериала Futurama, произведение «Голова профессора Доуэля» и сомнительные эксперименты от Серджио Канаверо...

Читать дальше

Слухи: Компания Boston Dynamics выставлена на продажу

Слухи: Компания Boston Dynamics выставлена на продажу
Деньги

Если верить последней информации, холдинг Alphabet (владеет компанией Google) выставил на продажу свой самый высокотехнологичный робототехнический отдел всего спустя три года после того, как его приобрел. Информационно-аналитическое агентство Bloombe...

Читать дальше